Wielkim człowiekiem był… bo umarł

Zdarzyła się wielka tragedia. Zgadza się. W katastrofie lotniczej zginęło 96 osób. Zginął prezydent naszego kraju, dowództwo wojska, prezes NBP. Niewątpliwie wielki cios dla naszego kraju.

Od trzech dni więc wszystkie media w kółko powtarzają jaka wielka tragedia się stała… jakiego wspaniałego człowieka straciliśmy. Jakim on wielkim i zasłużonym politykiem, przywódcą, Polakiem był… Dziś dowiedziałem się, że parę prezydencką mają pochować na Wawelu… i szlag mnie trafia!

Co ważniejsze osobistości i media prześcigają się w tym, żeby złożyć hołd tragicznie zmarłym. W szczególności prezydentowi. Nie mówienie źle o zmarłym to już za mało. Trzeba zrobić z niego niezwykłego bohatera, wręcz świętego. A przecież jeszcze tydzień temu raczej przeciętnym prezydentem, niezbyt popularnym człowiekiem. Co też takiego się stało, że stał się wielkim bohaterem? Zginął… A przecież nawet dokładne okoliczności śmierci jeszcze nie są znane.

Czy każdego prezydenta będziemy chować na Wawelu? Gdy Jaruzelski, Wałęsa czy Kwaśniewski umrze, to może liczyć na miejsce w Grobach Królewskich? Zawsze, czy tylko jeśli zginął tragicznie?

Czemu nikt z liczących się osobistości nie ma jaj, żeby powiedzieć, że Lech Kaczyński na miejsce na Wawelu nie koniecznie zasługuje? Że nad tym należałoby się dobrze najpierw zastanowić? Czytam, że „to decyzja rodziny”? A kto zdecydował, że rodzina ma taką opcję? Jak moja rodzina sobie tak zażyczy, to będzie mogła mnie pochować obok prezydentów i króli?

I np. Powązki już nie godne prezydenta?

58 uwag do wpisu “Wielkim człowiekiem był… bo umarł

 1. Jaruzelskiego też by tam mogli pochować, jeśli rodzina sobie zażyczy? W końcu tez był prezydentem Polski. I to w trochę trudniejszym okresie. No i trochę więcej w życiu osiągnął.
  😉

  Polubienie

 2. Tak to już jest: był marnym politykiem, umarł i jest dobrym politykiem. Dokładnie tak samo było z dobrymi Indianami.

  Zwróć uwagę, że identycznie było z policjantami i przestępcami: martwy policjant to dobry policjant; martwy przestępca (zwłaszcza jeśli zginął z ręki policjanta) to dobry przestępca.

  Polubienie

 3. A nie przyszło wam do głowy, że w oczach setek tysięcy Polaków Lech Kaczyński mógł być wspaniałym prezydentem? Najwybitniejszą głową Rzeczpospolitej od czasów Piłsudskiego?

  Ja sam głosowałem na niego pięć lat temu. Wiele razy czułem dumę, że mój kraj ma takiego prezydenta. Podziwiałem go za wiele rzeczy które robił, nawet jeśli miał parę drobnych podknięć po drodze. Miałem zamiar zagłosować na niego również w tym roku.

  Dla mnie jego śmierć to wielka strata dla Polski i regionu środkowo-wschodniej Europy. Z tych i wielu innych powodów, byłbym szczęśliwy, gdyby państwo Kaczyńscy zostali pochowani na Wawelu wśród królów Polski i innych wybitnych Polaków.

  Polubienie

 4. Sęk w tym, że dla zmarłych prezydentów jest przewidziane inne miejsce, a to zasługuje na ludzi trochę większego kalibru niż każdy z 4 dotychczasowych prezydentów. Poza tym, że zginął w katastrofie lotniczej, nie zrobił zbyt wiele, aby zasłużyć na takie miejsce. Smutek i żal to jedno, ale racjonalna ocena sytuacji musi pozostać.

  Polubienie

 5. @kutek: Akurat Gruzinów rozumiem. Dla nich rzeczywiście chyba zrobił więcej niż jakikolwiek innych zagraniczny polityk. Niekoniecznie było to w interesie Polski, czy słuszne, ale dla Gruzji to było coś.

  Nie mam też nic przeciwko ulicom Lecha Kaczyńskiego w polskich miastach. Ulic jest pełno. Ale poczekałbym z takimi decyzjami aż historia człowieka oceni. Na Wawel też przecież można szczątki przenieść za dziesięć, dwadzieścia, czy za sto lat, jakby się okazało, że to był rzeczywiście wielki człowiek.

  Polubienie

 6. @Michał J.: Mnie nie dziwi to że był uważany za wybitnego polityka przez wielu Polaków. Jestem z zupełnie innej opcji politycznej niż PiS (jak również SLD, PO, <wstaw tutaj nazwę partii politycznej>) ale rozumiem że nie wszyscy muszą podzielać mojej opinii.

  Rozumiem że w takicj chwili nie powinno się rozwodzić nad wadami (niezależnie czy przeważały czy nie nad zaletami). To co mnie denerwuje (i przynajmniej kilku ‚innych’) to swoista hagiografia. Z pewnymi działaniami trzeba poczekać ‚aż historia oceni’ – szczególnie że nie był to najmniej kontrowersyjny polityk.

  Polubienie

 7. Musisz uważać, motłoch wyzwie Cię od hipokryty i maluczkiego, zakompleksionego Polaczka 😉

  Jakiś miesiąc temu była propozycja krakowskich radnych PiS, żeby nadać Lechowi Kaczyńskiemu tytuł honorowego obywatela miasta. Prezydent sam się potem z tego wycofał, bo był sprzeciw krakowian i opozycji. Teraz podobno pod Wawelem już jest zapowiedziany protest. Kaczyński nigdy nie był blisko związany z Krakowem, za to rządził stolicą, więc dla mnie „wola rodziny” dziwna…

  A jeśli Kaczyński na Wawelu, to czemu i nie Kaczorowski?

  Ze wszystkimi honorami typu nazwa ulicy, stadionu powinno się poczekać co najmniej kilka tygodni aż wszyscy ochłoną, a media przestaną nakręcać żałobę.

  Polubienie

 8. Ze wszystkimi honorami typu nazwa ulicy, stadionu powinno się poczekać co najmniej kilka tygodni aż wszyscy ochłoną, a media przestaną nakręcać żałobę.

  Kilka tygodni? Raczej aż powstanie rzeczywista okazja do przemianowania ulicy, typu wybudowanie nowej czy jakiś generalny remont. Inaczej za chwilę bdziemy mieli wielki wyścig polskich miast pt. „kto da więcej?!”

  Polubienie

 9. Hmm… Rozumiem, że tragiczna śmierć podczas pełnienia obowiązków służbowych (bo tak było) nie oznacza, że naród mógłby/powinien/chciałby jakoś człowieka uhonorować? Powiedzenie, że „oddał życie za kraj” to zdecydowanie za wiele, no ale zginął reprezentując Polskę.

  Lech Kaczyński na miejsce na Wawelu nie koniecznie zasługuje?

  Na Wawelu spoczywa Michał Korybut Wiśniowiecki. Czy coś więcej trzeba dodawać? 🙂

  Polubienie

 10. Primo: umarł i trzeba go pochować. Decyzję o tym, gdzie umieścić jego szczątki trzeba podjąć teraz, a nie za X lat, jak historycy dojdą (albo nie) do konsensusu.

  Secundo: boisz się, że dla kogoś innego zabraknie miejsca?

  Tertio: ponad osiem milionów osób oddało na niego głos i mają prawo do tej chwili dumy, że w tak zaszczytnym miejscu pochowany zostanie urzędnik powołany na stanowisko prezydenta właśnie ich głosami. Co Ci w tym przeszkadza?

  Polubienie

 11. @katafrakt:
  Napisałem, że co najmniej tyle czasu.

  A z nadawaniem patronów ulicom, placom itp wszyscy wiemy jak jest. Jeśli trzeba, to zawsze znajdzie się takie miejsce. Jak z Placem Centralnym im. Ronalda Reagana w Krakowie. Politycy uznali, że trzeba znaleźć miejsce dla Reagana w mieście, to znaleźli.

  Polubienie

 12. To że Wawel jest jednak jakimś historycznym symbolem, a było nie było jedyną zasługą nieżyjącego prezydenta jest fakt że zginął i to w Rosji w ruskim samolocie i do tego (o zgrozo!) lecąc do Katynia. Data też podobno taka bardziej symbolilczna :->
  Jakby odszedł naturalnie z końcem kadencji pozostałby prawdopodobnie tylko miernym prezydentem, a tak to trafiła mu się fucha bohatera a media aż czkają z zachwytu że „poległ za ojczyznę”, które to określenie jest już maksymalnie żałosne.

  Polubienie

 13. @rzyjontko: AD. 1. Wiele wybitnych osób przenoszono (choćby Mickiewicz) po X latach.

  AD. 2. Zakładając że Polska przez jakiś czas będzie istniała – tak.

  AD. 3. Głosowali na prezydenta a nie na pochówek na Wawelu. Podobnie – czy każdy prezydent ma prawo do pochówku na Wawelu (choćby Kwaśniewski był wybrany aż 2 razy)?

  Polubienie

 14. Czekaj czekaj, to ten gośc co był królem, tak?

  Cóż, zdecydowanie jednym z najgorszych w historii Polski (o ile nie naj, nie podejmuje się oceniać). Najbardziej wyrazista opinia mówiła o nim że znał sześć języków i w żadnym z nich nie miał nic do powiedzenia. Zmarł zdecydowanie nie spektakularnie 🙂

  Polubienie

 15. Nie obchodzi mnie co będzie za X lat. Dzisiaj mamy świetną okazję, żeby pochować tragicznie zmarłego prezydenta z pompą i w pełnej oprawie – na bogato. To nie on sobie na to zasłużył, tylko my sobie na to zasłużyliśmy. Ja sobie moją ciężką pracą zasłużyłem na to, żeby zagraniczni dziennikarze ciepło wspominali mój kraj i przyciągali następnych inwestorów, którzy zaproponują mi jeszcze bardziej intratną pracę. I zasłużyłem sobie na to już dzisiaj, nie za X lat.

  Polubienie

 16. Ika: ta szopka i tak nam się zwróci. Od soboty na bieżąco obserwuję sekcje wiadomości międzynarodowych dla USA i Niemiec. Polska nie schodzi z pierwszej trójki top wiadomości i wszystkie wiadomości przedstawiają nasz kraj w bardzo pozytywnym świetle – jak rewelacyjnie sobie radzimy pomimo straty tak wielu oficjeli. All eyes on Poland! Pogrzeb w niedzielę znowu przyciągnie tysiące dziennikarzy z całego świata. Przecież to jest akcja promocyjna na skalę, o której wcześniej mogliśmy tylko pomarzyć. Takiego coverage nie mieliśmy ani przy okazji okrągłej rocznicy wybuchu wojny, ani przy okazji rocznicy okrągłego stołu. Trzeba jeszcze ten tydzień wytrzymać z czarnymi portalami… to chyba nie jest aż tak wielki wysiłek?

  Polubienie

 17. Różnica pomiędzy prezydentem, a królem to w zasadzie kwestia obrania władzy, śmiem nawet powiedzieć, że wybory świadczą o wyższej ‚klasie’ niż sukcesja. Ale wciąż uważam, że to za mało. Pochowanie Korybuta Wiśniowieckiego na Wawelu to też jakiś żart, ale podobno było to pochopnie po śmierci zrobione, nie chciejmy, aby za kilka pokoleń i tym razem ktoś stwierdził, że to nie była mądra decyzja…

  Polubienie

 18. @n3m0
  Summa sumarum: zły czy nie zły – król to król.

  Odpowiem Ci tym samym: zły czy nie zły – prezydent to prezydent. I jego pozycja jest ugruntowana nie boskim namaszczeniem, a całkowicie racjonalną demokratyczną umową społeczną 🙂 Dodajmy też, że w Polsce król był wybierany (w tamtym okresie…) przez szlachtę… Nie chce się wdawać w spory historyczne, ale Ja na przykład uważam, że Sikorski postacią czarno-białą nie był i przy innych kolejach losu prawdopodobnie na Wawelu by się nie znalazł (acz to tylko moje przypuszczenie, bo różnie to bywa:) ).

  Polubienie

 19. @rzyjontko: O, ktoś ważny umarł! Zróbmy wielkie show! „Odlądalność” w świecie nam wzrośnie! Będą Zyski!

  Żałosne…

  A Świat po prostu nie zna naszych rzeczywistych odczuć wobec zmarłego prezydenta. Wierzą, że był dla nas kimś ważnym widząc jak go traktujemy. Honory godna urzędującej głowy państwa to inne, ale udawanie, że kochaliśmy naszego prezydenta ponad życie, to już po prostu kłamstwo, które wielu ludzi na świecie może uznać za fakt, nawet jeśli dla nas to tylko gra, bo tak wypada. A ja nie lubię fałszu.

  Polubienie

 20. Jajcuś: Jakby ktoś ważny zmarł w mniej dramatycznych okolicznościach, to by nam tak oglądalność nie wzrosła. Ale takiej okazji już więcej pewnie nie będzie. Świat nie zna naszych odczuć… serio? Skąd wiesz? Ja czytając teksty w NYT, WP, Economist, Welt, Zeit i wielu innych odniosłem zupełnie inne wrażenie – ale może jesteś w stanie podeprzeć swoje stanowisko jakimś konkretnym tekstem?

  Polubienie

 21. Tu mnie masz. Prawdę mówiąc tekstem żadnym się nie obronię… sam w sumie czytałem ostatnio teksty zagraniczne, bo bardziej rozsądne, wyważone i mniej nadęte niż wytwory rodzimych dziennikarzy we „wiodących mediach”. 🙂

  Polubienie

 22. @rzyjontko:
  Cały świat od soboty się zastanawia jakich idiotów od logistyki i bezpieczeństwa mamy w kraju, którzy pozwalają, żeby wszyscy lecieli w jednym samolocie. Zastanawiają się też, jakim cudem prezydent latał takim starociem. Raczej mają nas za kraj trzeciego świata.

  Fajnie jest się podjarać, że cały świat na nas patrzy i połowa globu przyjedzie na pogrzeb pary prezydenckiej, prawda? W końcu każdy będzie wiedział, gdzie leży Polska 😛

  Polubienie

 23. Jacy wszyscy? O ile wiem, nie było tam ani jednego przypadku, że leciał ktoś ważny i jednocześnie jego zastępca, a to byłoby niedopuszczalne.
  Nie można przecież każdej „ważnej osoby” wysyłać innym samolotem.
  Należy się zastanowić dlaczego samolot się rozbił, a nie tym kto nim leciał.

  Polubienie

 24. @pece: Serio? Oba Tupolewy zostały wyprodukowane w 1990 roku. Dla porównania: Boeingi VC-25 (Air Force One) zostały wyprodukowane w 1986, a Airbusy, którymi lata Angela Merkel, w 1989. W marcu ubiegłego roku Angie spóźniła się na szczyt do Brukseli, bo jeden z Challengerów się najnormalniej zepsuł i musieli sobie zorganizować międzylądowanie.

  Poza tym latanie jednym samolotem jest standardem na całym świecie – Niemcy nie mają nawet przepisów zabraniających wsiadania do jednego samolotu kanclerz i wicekanclerza. No ale Niemcy to pewnie kraj czwartego świata…

  Polubienie

 25. @Jajcus Racja, gloryfikowanie Kaczyńskiego obiektywnie rzecz biorąc właściwe nie jest. Jest to conajmniej mijanie się z prawdą, a kłamstwo jako takie jest moralnie złe. Tylko, że idąc za tokiem myślenia rzyjontka, to naprawdę nikomu nie zaszkodzi, a pomóc może. Może pomóc m.in. w poprawie relacji z Rosją. Paradoksalnie przyczyni się do rozpowszechnienia Prawdy o Katyniu na świecie. W Rosji chociażby, „Katyń” Wajdy puszczono na pierwszym kanale TV publicznej. To nie jest byle co. Na całym świecie ludzie (nie wszyscy ale wielu) dowiedzą się, że coś takiego się wydarzyło i zginęła tam Polska elita. Generałowie zamordowani przez Rosjan. Oczy świata zwrócą się na Polskę i to może przynieść jedynie korzyści. Będzie jeden bohater narodowy więcej. Niewłaściwa osoba? Może i racja, może wielu jest lepszych. Tylko każdy bohater to człowiek o którym nie znamy całej prawdy, albo znamy fakty pokolorowane. Dlaczego? Bo ludzie idealni nie istnieją. Tworzy się mity narodowe bo potrzebujemy mitów. Czasem lepszym uhonorowaniem naprawdę wielkiego człowieka jest zostawienie go w spokojnej trumnie i nie wycieranie sobie nim, za przeproszeniem, mordy przy każdej „patriotycznej”, czy „niepatriotycznej” okazji, niźli stawianie na piedestale. Kaczyński zostanie wykorzystany, żeby stworzyć kolejny mit. Może to będzie najlepsze co uda mu się „zrobić” jako prezydentowi Polski.
  Prawda to kwestia bardzo ważna, ale w takiej sytuacji można zastanowić się czy prawda przyniesie nam korzyść? Czy kłótnie przyniosą nam korzyść? Przecież i tak wiemy jak to wyglądało naprawdę a telewizja kłamie nie od dziś i nie od wczoraj.

  Polubienie

 26. Na początku chciałem odnieść się do wpisu Jajcusia, ale po przeczytaniu komentarzy mi się odechciało.
  Nie lubiłem Kaczek, i nadal nie lubię. Ale komu to przeszkadza, że spocznie na Wawelu? Ludzie, opamiętajcie się! Czy Polacy wewnętrznie już zawsze będą tak grzać nienawiścią i snuć teorie spiskowe?
  Chcą na Wawelu, proszę bardzo. Szybko, bezboleśnie…A tak będzie się to ciągnąć i ciągnąć.
  Oczywiście wolałbym, że jeśli prezydent Kaczyński będzie na Wawelu, to prezydentowi Kaczorowskiemu też się należy…Ale cóż zrobić. Media od 4 dni trąbią tylko o Parze Prezydenckiej.

  Polubienie

 27. Wyrządził nam największe zło, oddał suwerenność, był najgorszym prezydentem… A może jakieś konkrety, panowie i panie? Bo czytając takie teksty czuję się, jak na forum gazeta.pl wśród tych wszystkich opluwaczy. Żałoba się skończy i wszystko wróci do normy, znów będzie kartofel, Borubar, kaczki i wypominanie kradzieży księżyca.

  Ja akurat uważam, że był to najlepszy prezydent po wojnie. Głosowałem na niego raz i miałem zamiar zagłosować ponownie. Mieliśmy wreszcie dobrą politykę zagraniczną — prowadzoną na stojąco, a nie na kolanach. Nie ułaskawił tylu bandytów, co jego poprzednik. Jego ugrupowanie i on sam nie byli umoczeni w żadną aferę, a z aferami walczyli, co przysporzyło im wrogów. Zasłużył na Wawel. I na koniec: nie tylko królowie tam leżą, nie tylko.

  Polubienie

 28. [od redakcji] W komentarzach trochę posprzątane. Dyskusja dyskusją, krytyka krytyką, ale zachowajmy jakiś poziom! Poza tym, na pewne idiotyczne stwierdzenia po prostu nie ma miejsca na moim blogu, szczególnie teraz, szczególnie tutaj.
  Jeśli ktoś się z tym nie zgadza, niech sobie pójdzie, bo nie chcę znowu blokować komentarzy.

  Polubienie

Co o tym sądzisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s