Szkodnik polskiego WWW zdemaskowany

Chcąc trochę polepszyć pracę naszego proxy zagłębiłem się w jego statystyki.
Okazało się że najwięcej przetwarzanych żądań dotyczy *.hit.gemius.pl (10% całego ruchu), przy czym nie są one w ogóle keszowane (0.06% trafień w cache).

Każde załadowanie strony na onet.pl, interia.pl itp. wiąże z połączeniem nie tylko z wybranym serwerem, ale także z którymś z serwerów *.hit.gemius.pl – z punktu widzenia użytkownika to drugie połączenie jest zupełnie niepotrzebne, a może opóźnić załadowanie całej strony.

Ja rozumiem – badania internetu. Ale czy nikt nie słyszał o badaniach przesiewowych? Gdyby badania dotyczyły co setnego połączenia, to przecież wyniki wcale nie byłyby dużo gorsze, a koszt znacznie mniejszy. Ale w końcu to koszt użytkownika – kto by się z tym liczył?

A genialność twórców tego systemu (a przynajmniej programistów) potwierdzić może ten link: http://onet.hit.gemius.pl/. Normalnie odwołania są razem z jakąś ścieżką (za każdym razem inną), ale bez ścieżki efekt jest najciekawszy ;-)

Zastanawiam się jak oszczędzić użytkownikom (i naszej sieci) tych niepotrzebnych połączeń. Wyciąć tego po prostu na proxy nie mogę – byłaby to cenzura i ktoś mógłby się słusznie doczepić (nawet jeśli wycinam tylko spyware). Ale jak dam użytkownikom opcję „przyspiesz swój internet”, z opisem na czym to polega (nie ważne że nikt nie zrozumie), to już chyba byłoby OK…

7 uwag do wpisu “Szkodnik polskiego WWW zdemaskowany

 1. To nie koszt uzytkownika, tylko koszt Onetu przeciez. Dluzsze ladowanie sie stron -> mniejsza odwiedzalnosc -> mniejsze wplywy z reklam. Ale ten koszt pewnie jest mniejszy od kosztu kierowania reklamy do nieodpowiednich grup docelowych, gdyby takiego badania Onet w ogole nie robil.

  Polubienie

 2. Wiesz, ja patrzę na to z innej strony: ze strony admina któremu userzy marudzą że strony (zwykle chodzi właśnie o onet) im się wolno ładują.

  I nie mówię że badań nie powinno się robić, po prostu sądze że można to zrobić lepiej. Oczywiście w 100% tego pewny być nie mogę, bo sam się czymś takim nigdy nie zajmowałem.

  Polubienie

 3. Przez tego gemiusa nie dało rady swego czasu na większość polskich portali wejść jak TPSA PozManowi poprzycinała łącza i szlag człowieka jedynie trafiał, że z takim badziewiem na samym początku strony się łączy zamiast na końcu, gdzie by to mało komu przeszkadzało gdyż 90% contentu mogłoby już być wgrane…

  Polubienie

 4. Gemius to kryminał w biały dzień. Szpiegują wszytkich i wszystko, dlatego należy ich BLOKOWAĆ.
  Są wszędzie: na onecie, na WP, na Interii…. cokolwiek oglądasz oni oglądają ciebie.

  Polubienie

Co o tym sądzisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s